Dni Morza 2016 pełne atrakcji [PROGRAM]

Dni Morza Sail Szczecin to wielkie, żeglarskie święto, które każdego roku przyciąga tysiące turystów i żeglarzy z całego świata. W tym roku do naszego miasta przypłynie ponad 30 jednostek z Polski, Niemiec, Szwecji, Hiszpanii i Finlandii. Wśród nich będą prawdziwe perełki, które wręcz należy odwiedzić.  

Kto z nas nie marzył o przygodach i morskich wyprawach? W tym roku każdy może być jak niezapomniany żeglarz i podróżnik Magellan! Do Szczecina przypłynie bowiem Nao Victoria, wierna replika okrętu, który w latach 1519 – 1522 jako pierwszy opłynął świat. Obojętnie nie przejdziemy także obok słynnego Daru Młodzieży czy HSwMS Falken – szwedzkiego żaglowca marynarki wojennej.  

XI Zlot Oldtimerów to impreza towarzysząca Dniom Morza. To także wyjątkowa okazja na spotkanie z morską historią przy brzegu. Spośród wszystkich jednostek, które przypłyną do Szczecina, 20 to oldtimery właśnie. Oldtimery to jednostki zbudowane przed 1951 rokiem. Miały one różne przeznaczenie – były barkami, kutrami, rybackimi łodziami, holownikami, stateczkami handlowymi, ratowniczymi czy lodołamaczami. Obecnie służą jedynie rekreacji i cieszą oko. Większość z nich to drewniane jednostki z duszą, w których kryją się niezwykłe historie. Jakie? Tego dowiedzą się mieszkańcy naszego miasta i turyści podczas Dni Morza.  

Na wodzie
Powitanie i parada jednostek

Wszystkie jednostki będą witane na stacji pilotów zgodnie z morskim ceremoniałem i etykietą jachtową. Każda z załóg będzie miała także swojego opiekuna, oficera łącznikowego. Parada jednostek to jedna z najbardziej spektakularnych chwil podczas Dni Morza. W niedzielę około godziny 16:30 wszystkie osoby, które przyjdą na Wały Chrobrego będą mogły podziwiać ten niezwykły moment.  

Zwiedzanie jednostek

Jednostki będą dostępne dla mieszkańców i turystów od piątku (15.00 – 18.00). W sobotę i niedzielę w godz. 10.00 – 18.00 (z wyjątkiem godzin, w których odbywają się rejsy i wydarzenia zamknięte na pokładach). Wszystkie jednostki będą otwarte dla zwiedzających, wstęp jest oczywiście bezpłatny.    

Rejsy

Mieszkańcy i turyści będą mieli niepowtarzalną możliwość odbycia dwugodzinnego rejsu po Odrze. Piękne jednostki na niezwykłej trasie przyjmą na swoje pokłady łącznie ok. 1500 osób. Warto zatem zaopatrzyć się w bilet i zarezerwować trochę czasu, by móc podziwiać Szczecin od strony wody. Część sobotnich rejsów będzie wzbogacona o czytanie książek Moniki Szwai. Wyprawy odbędą się na pokładach wybranych jednostek: Antica, Ark, Baltic Beauty, Baltic Star, Bryza H, Ellen, Ernestine, Greif, Hansine, Joanna Saturna, Kapitan Borchardt, Victoria, Zawisza Czarny. Cena biletów: 30 zł bilet normalny i 15 zł ulgowy Bilety do kupienia w punkcie sprzedaży ulokowanym na Bulwarze Piastowskim (lewy brzeg Odry), przy moście pontonowym. Sprzedaż rozpocznie się w piątek, 10 czerwca, na terenie imprezy.  

Dla załóg

Organizatorzy zadbają, jak przy każdym wydarzeniu o charakterze morskim, o odwiedzające Szczecin załogi. W piątek odbędzie się żeglarska biesiada dla naszych żeglarzy – 450 osób spotka się w gościnnych progach DK Słowianin. W sobotę pokażemy im piękno naszego miasta po to, aby po powrocie do swoich portów opowiadali o Szczecinie i jego niezwykłym klimacie. Prócz tego z kapitanami jednostek spotka się Prezydent Szczecina Piotr Krzystek.  

Most pontonowy

Most pontonowy wykonają saperzy z 5. Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina – Podjuch. Elementy mostu przypłyną do centrum Szczecina w czwartek 9 czerwca. Montaż rozpocznie się w piątek rano. Most będzie udostępniony dla publiczności od piątkowego wieczoru do końca imprezy. Demontaż rozpocznie się w poniedziałek 13 czerwca około godziny 8. Następnie elementy mostu odpłyną do Podjuch. Jego długość to około 100 m.

Na lądzie
Jarmark pod Żaglami  

Dni Morza to jedna z największych imprez plenerowych w Polsce, której towarzyszy zlot żaglowców i oldtimerów. Co roku gromadzi tysiące szczecinian i turystów na koncertach gwiazd sceny muzycznej, pokazie fajerwerków, imprezach sportowo-rekreacyjnych i prezentacjach artystycznych. Impreza odbywa się na nabrzeżach usytuowanych w centrum miasta: Wałach Chrobrego i Łasztowni.  

Na Jarmark pod Żaglami składają się następujące elementy:  
Stoiska handlowe i gastronomiczne – w czasie Dni Morza odbywa się wielki Jarmark z licznymi stoiskami z rękodziełem, kuchnią i produktami regionalnymi, a także stoiskami typowo gastronomicznymi oraz handlowymi. Odwiedzający z Polski i zagranicy znajdą tu pamiątki marynistyczne, smaczne potrawy i oryginalne wyroby, rzadko spotykane w centrach handlowych. Ponadto znajdziemy stoiska z odzieżą, gadżetami, ofertami turystycznymi, zabawkami. Obecnie jest już ponad 190 stoisk.  

Strefa Food Truck

W tym roku na Dniach Morza pojawią się stoiska gastronomiczne na kółkach, czyli tzw. food trucki, gdzie będzie można spróbować smaków z różnych stron świata. Na Łasztowni w pobliżu Portu Jachtowego pojawi się kilkanaście mobilnych punktów z „fast foodami” najwyższej jakości. Hamburgery, langosze, owoce, naleśniki, kuchnia tybetańska i wiele innych smakołyków znajdziecie w strefie „kuchni ulicznej”.  

Aleja Artystów

Od lat gromadzi twórców chcących zaprezentować swoje prace i talenty, tworząc wyjątkowe wyroby rękodzielnicze. Szczególne zaproszenie skierowane jest do tych artystów i rękodzielników, którzy poza zaprezentowaniem gotowych wyrobów zechcą również tworzyć swoje dzieła w czasie trwania Dni Morza. Do udziału w Alei Artystów podczas Dni Morza 2016 zapraszamy: malarzy, rysowników, rzeźbiarzy, muzyków, twórców sztuki rękodzielniczej i innych artystów amatorów oraz profesjonalistów oferujących własnoręcznie wykonane produkty.
Stoiska Alei Artystów ulokowane zostaną w alejce biegnącej wzdłuż ul. Wały Chrobrego na wysokości budynku Akademii Morskiej. Jest to miejsce szczególnie lubiane przez odwiedzających, ze względu na piękny widok rozciągający się z Wałów Chrobrego.  

EcoMarket

Strefa smaków tradycyjnych i żywności ekologicznej. W tym roku po raz pierwszy na Dniach Morza powstanie strefa  Eco Market z ofertą produktów naturalnych i wytwarzanych tradycyjnie. Powstanie aleja jednolitych, drewnianych domków i ofertą: żywności naturalnej, tradycyjnej, regionalnej, produktów pszczelarskich, pieczywa, wędlin, serów, słodyczy, przetworów, przypraw, soków. Stoiska Eco Market usytuowane będą na ul. Jana z Kolna, przodem do Odry. Jest to miejsce licznie odwiedzane przez uczestników Dni Morza.  
Tawerny piwne przygotowane przez sponsora Kompanię Piwowarską, producenta piwa Tyskie. W tym roku na terenie imprezy znajdzie się łącznie 6 tawern po obu stronach Odry.  

Stoiska Partnerów Dni Morza

Partnerzy Dnia Morza przeprowadzać będą przez 3 dni działania informacyjne i promocyjne na terenie imprezy. Na lewym brzegu powstanie strefa PKO BP – naszego głównego sponsora, z aktywnościami dla dzieci i punktem informacyjnym dotyczącym oferty banku. Na Łasztowni zaprezentują się pozostali sponsorzy: Zarząd Morskich Portów Szczecin – Świnoujście oraz Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie.  
Wesołe Miasteczka – w tym roku powstaną dwa wesołe miasteczka z Czech i Niemiec. Zlokalizowane zostaną po obu stronach Odry: jedno w okolicy Trasy Zamkowej, drugie na Łasztowni. Wśród atrakcji znajdą się karuzele, rollercostery, spektakularnie oświetlone koło młyńskie, czy też Monster wynoszący ludzi na 70 metrów nad ziemię!

Artystycznie i kulturalnie

Dni Morza – Sail Szczecin 2016 to nie tylko piękne żaglowce oraz niesamowite oldtimery. To również mnóstwo koncertów oraz wydarzeń towarzyszących. W tym roku ustawione będą trzy sceny:  

Scena Chillout

Na terenie Portu Jachtowego na Wyspie Grodzkiej ustawiona zostanie scena chillout. W piątek i sobotę, 10 oraz 11 czerwca, funkcjonowała będzie od godziny 17 do 20. W niedzielę zaś od 12 do 19. Program wydarzenia stanowić będą występy artystów grających takie gatunki jak: house, electro swing, chillout, reggae. Cześć z występujących to didżeje, ale nie zabraknie również wykonawców  wykorzystujących elektronikę i instrumenty.  

Scena szantowo-folkowa

Zostanie postawiona na Łasztowni. W piątek zdominowana będzie przez szczecińskie kapele. O godzinie 17 zaprezentuje się na niej zespół Stary Szmugler. Godzinę później Chango, a na sam koniec – o godzinie 19 zagrają Bubliczki. Bałkańskimi rytmami tych ostatnich zachwycili się m.in. Adam Sztaba oraz Olga Kora Jackowska w jednym z najpopularniejszych talent show polskiej telewizji.   

W sobotę na scenie szantowej zagrają: Sklep z Ptasimi Piórami, Formacja, Bossa na Boca, EKT Gdynia, Dominika Żukowska i Andrzej Korycki, Sviata Vatra, Dikanda. W niedzielę koncerty rozpoczną się o godzinie 13 i potrwają do 19. W tym czasie wystąpią: Qftry, The Nierobbers, Cafe Rico, Emerald, Bloco Pomerania, Laboratorium Pieśni, Ryczące Dwudziestki.  

Scena główna Znajdzie się na ulicy Jana z Kolna, tuż przy Wałach Chrobrego. Podczas tegorocznych Dni Morza – Sail Szczecin 2016 bawić będziemy się na imprezie VOX Tour. W piątek na scenie zaprezentuje się założony w 1988 roku rockowy zespół Golden Life. Na swoim koncie mają takie hity, jak: Ptak i drzewo, Helikopter czy Dobra, dobra, dobra. Nagrali również singiel 24.11.94 (Życie choć piękne tak kruche jest) wydany w hołdzie ofiarom pożaru w hali Stoczni Gdańskiej z 1994. W wideoklipie do niego wystąpili m.in. Anja Orthodox, Edyta Geppert, Artur Gadowski, Grzegorz Skawiński, Andrzej Piaseczny, Grzegorz Markowski, Tomasz Lipnicki, Muniek Staszczyk.  Zagraniczną gwiazdą tegorocznych Dni Morza – Sail Szczecin 2016 będzie niemiecki zespół z pogranicza rocka i popu, jedna z najpopularniejszych kapel lat 80. ubiegłego wieku  – Alphaville. Ich największy przebój Forever Young uznawany jest za hymn pokolenia lat 80. Wylansowali również takie hity, jak Big in Japan, czy Sounds Like a Me.

Sobota jest kolejnym dniem z „VOX Tour – Dni Morza – Szczecin na żywo 2016”. Tym razem o godzinie 20 na scenie zobaczymy Annę Cyzon, Agatę Dziarmagowską i Patryka Kumóra. Zagrają także zespoły: Banda i Wanda, Róże Europy, Rezerwat oraz Big Day.  W niedzielę o 18 na scenie głównej odbędzie się koncert: „Klasyka spotyka Detroit Techno". Wystąpią: Kelvin Sholar, Sylwester Ostrowski, NFM Leopoldinum – Orkiestra Kameralna oraz Dorrey Lin Lyles (przebój „It’s raining man”).    

Grali na największych i najważniejszych festiwalach w Polsce: Heineken Open'er, Przystanek Woodstock czy Ethnoport Festival. Grali również w wielu krajach europejskich. Teraz wystąpią podczas Dni Morza – Sail Szczecin 2016. W niedzielę o godzinie 19.30 zapraszamy na koncert KLEZMAFOUR ORKIESTRONICZNIE – KLEZMAFOUR w połączeniu z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie. Ekipa z Białegostoku, Lublina i Warszawy wykonuje muzykę klezmerską i bałkańską. Koncert potrwa do godziny 21:00.  

Pozostałe atrakcje i wydarzenia

Przy okazji Dni Morza – Sail Szczecin 2016 mnóstwo atrakcji przygotowano z myślą o najmłodszych. Strefa dziecięca znajdzie się na placu Adama Mickiewicza. Działała będzie od piątku do niedzieli. Pierwszego dnia w godzinach 17-20, w sobotę 12-20, a w niedzielę od 12 do 19. W tym czasie dzieci będą miały okazję wziąć udział w interaktywnych zabawach i spektaklach. Dla nich, oraz ich rodziców przewidziano także konkursy z nagrodami i mnóstwo innych atrakcji.  

Czytamy na żaglowcach 

„Czytamy na pokładzie” w roku 2016 to wspomnienie twórczości Moniki Szwai – Ambasadorki Szczecina, zmarłej w listopadzie ubiegłego roku. W czasie rejsów na żaglowcach: „Joanna Saturna” z Finlandii i „Kapitan Borchardt”, fragmenty książek przeczytają: Marta Łągiewka – aktorka Teatru Pleciuga w Szczecinie oraz Katarzyna Wolnik-Sayna i Agata Rokicka – dziennikarki Radia Szczecin. Fani pisarki będą mieli okazję zaprezentować swoje ulubione książki oraz uczestniczyć w konkursach na znajomość morskich motywów w twórczości Moniki Szwai. Szant i pieśni morskich posłuchamy w wykonaniu Marka Szurawskiego. Rejsy żaglowców: „Joanna Saturna” (Finlandia) – godz. 11.30 – 13.30 i 14.00 – 16.00 „Kapitan Borchardt” (Polska) – godz. 16.30 – 18.30  

Tym, którzy nie powrócili z morza

Złożenie wieńców przy pomniku: „Tym, którzy nie powrócili z morza” odbędzie się w sobotę o godzinie 12. O godzinie 22, jak co roku, szczecińska Opera na Zamku zaprosi na koncert, który odbędzie na Cmentarzu Centralnym. W niedzielę w intencji „Za tych co na morzu”, w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie, odbędzie się msza święta. Na godzinę 15 na okręcie typu Lublin zaplanowano zaś nabożeństwo ekumeniczne.  

<<< Szczegółowy program Dni Morza 2016 >>>

 

Informacja musi krążyć! Podziel się nią na:

Zostaw komentarz