Festiwal balonowy w Szczecinku

W weekend 7-9.07 odbędzie się VIII Międzynarodow Festiwal Balonowy w Szczecinku. W tym roku ponownie domiasta przyjadą załogi balonowe z całej Europy. Obecnie zarejestrowało się już 48 pilotów i trzech skoczków spadochronowych. Lista pilotów jest jeszcze otwarta i wszystko wskazuje na to, że rekordowa liczba 53 balonów z ubiegłego roku zostanie pobita.

Wszystko wskazuje na to, że padnie nowy rekord w ilości balonów o nietypowym kształcie. Z takimi balonami zgłosiły się już 4 załogi. Udział w festiwalu zapowiedział już znany szczecineckiej publiczności Andreas Baus, który pilotuje balon w kształcie butelki piwa. Po raz pierwszy w Szczecinku będziemy mogli zobaczyć balon w kształcie laleczki, który pilotowany będzie przez holenderskiego pilota Guido Härle. Obok tych balonów nad naszym miastem poleci również dzban wina (pilot Marcus Strauf) i kot (pilot Klaus Weisgerber). Organizatorzy zapowiadają, że to nie koniec balonów o nietypowych kształtach jakie w tym roku pojawią się na festiwalu.

Podczas tegorocznej edycji rozegrana zostanie po raz pierwszy konkurencja „Splash or grab”. W niedzielę wieczorem balony wystartują w różnych miejscach. Wybór miejsca startu należy do pilota a jego zadaniem będzie tak wybrać miejsce startu i przeprowadzić lot, aby dotrzeć do wyznaczonego celu. Celem będzie maszt o wysokości 3 metrów umieszczony na środku jeziora Trzesiecko, na pływającej platformie. Na maszcie zawieszona będzie szarfa, a zadaniem pilota będzie jej zabranie. Utrudnieniem jest to, że maszt znajdował się będzie nad wodą. Gdy kosz balonu dotknie wody, pilot dyskwalifikowany jest z konkurencji, ale może szybko wylądować i podejść do niej jeszcze raz. Oczywiście nad bezpieczeństwem czuwać będą 2 motorówki z ekipami oraz WOPR. Organizatorzy achęcają wszystkich widzów do gromadzenia się wokół jeziora. Nalot 50 balonów nad Trzesiecko będzie bardzo widowiskowy tym bardziej, że dzięki sponsorom piloci walczą w tej konkurencji o cenną nagrodę.

Festiwal rozpocznie się 7 lipca (sobota) i potrwa do niedzieli. Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan VIII Międzynarodowego Festiwalu Balonowego w Szczecinku

Piątek, 7 lipca

godz. 18.30

I inauguracyjny start balonów – tereny OSiR. Rozegrana zostanie konkurencja „Pogoń za lisem”. W konkurencji tej pierwszy startujący balon jest „lisem”. Pozostałe balony mogą wystartować kilka minut po nim. Ich zadaniem jest tak przeprowadzić lot, aby dotrzeć do miejsca lądowania pierwszego balonu. Balon „lis” rozstawia wielki krzyż materiałowy w miejscu swojego lądowania, natomiast zadaniem pozostałych pilotów jest wyrzucić marker (mały woreczek ze wstęgą) jak najbliżej środka tego krzyża. Wygrywa ten, kto trafi najbliżej celu.

Sobota,  8 lipca

godz. 18.30

II start balonów – tereny OSiR. „Pogoń za lisem” – rezegranie tej samej konkurencji po raz drugi. Jest to dodatkowe utrudnienie dla pilotów, gdyż do ostatecznego wyniku i wyłonienia zwycięzcy brany będzie pod uwagę najlepszy wynik z obu lotów. Każdy pilot ma możliwość uczestnictwa tylko raz w „Pogoni za lisem”. To znaczy że dostanie tylko jeden marker i sam musi wybrać w czasie którego lotu ten marker wyrzuci. A tylko najlepsze wyniki będą brane pod uwagę.

godz. 22.30

Nocna Gala Balonów Przygotowania do Gali Nocnej zaczną się już o godz. 22.00. Zachęcamy wszystkich Widzów do obserwacji przygotowań. Pompujące się balony po zmroku robią duże wrażenie i budują napięcie przed wspaniałym pokazem.

Niedziela, 9 lipca

godz. 5.30

III start balonów – tereny OSiR. Lot bez konkurencji sportowej. To gratka dla miłośników najpiękniejszych widoków o wschodzie słońca. Chyba nie można sobie wyobrazić bardziej bajecznej scenerii niż 50 balonów unoszących się nad budzącym do życia miastem.

godz. 13.00

Parada Balonów przez miasto. Dokładny przebieg parady – miejsce rozpoczęcia i zakończenia podane będą 2-3 dni przed rozpoczęciem Fetiwalu.

godz. 18:30

IV start balonów. Konkurencja „Splash or grab”.

 

Informacja musi krążyć! Podziel się nią na:

Zostaw komentarz