Poznaj podwodne tajemnice Hydrierwerke Pölitz

9 października grupa nurków No Gravity i Gralmarine wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Polickiej Skarb dokonało podwodnej inspekcji kilku zalanych i niedostępnych podziemi. Efekty ich pracy będzie można  poznać już 5 grudnia o godz. 11 w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Spółdzielczej 31 w Policach, gdzie zostanie zaprezentowany film z przeprowadzonych nurkowań.

Trwającą sześć godzin podwodną inspekcję podziemi dokonało trzech nurków wraz z asystentami na terenie trzech zalanych obiektów. W pierwszym z badanych przez nich miejscu głębokość sięgała od 20 cm do 3 metrów. Podziemia rozwidlały się na dwa korytarze, które na końcu się łączyły. Dzięki dobrej widoczności znaleziono tam rzeczy należące do pracowników byłej fabryki m.in. maski przeciwgazowe, klucze hydrantowe, torebkę skórzaną i wiele innych. W podziemiach kolejnego obiektu – ruin elektrowni, nie przeprowadzono eksploracji ze względu na całkowity brak widoczności pod wodą. Ostatnie miejsce zostało zbadane z kolei przy pomocy specjalnego robota, który umożliwił wykonanie zarysu podziemnych pomieszczeń. Badania te pozwolą na modyfikację planu podziemi Hydrierwerke, który jest tworzony przez SPZP Skarb.

Poniżej prezentujemy filmową zapowiedź filmu prezentującego wyniki badań.

Pod ziemią byłego zakładu paliw syntetycznych Hydrierwerke Pölitz kryje się wiele kilometrów korytarzy oraz pozostałości hal produkcyjnych i schronów, o których krążą legendy. Mieszkańcy snują opowieści o tunelach, które miałyby łączyć się z podziemiami Szczecina czy o zatopionych elementach maszyn produkcyjnych. Chodzą także słuchy, że podobne podwodne badania prowazone były także w latach 70-tych, ale para nurków nigdy już nie powróciła. Prawdą jest jednak to, że pod była fabryką ciągnie się sieć ciekawych tuneli, gdzie w okresie zimowym gromadzi się prawie 2 tysiące nietoperzy. Jest to czwarte co do wielkości zimowisko nietoperzy w Polsce. Z tego względu teren ten jest objęty programem Natura 2000.

Fabryka za czasów świetności

Fabryka Benzyny Syntetycznej Hydrierwerke Pölitz AG funkcjonowała w latach 1938–1945. Zakłady produkowały benzynę lotniczą i lubrykanty, głównie na potrzeby Luftwaffe. Paliwo otrzymywano tu z węgla kamiennego i brunatnego, smoły oraz ropy naftowej. Do jego uzyskania stosowano tzw. metodę Bergiusa. Zakłady zajmowały łączną powierzchnię 200 hektarów. Do obsługi tak ogromnego kompleksu zatrudniano robotników cywilnych, pracowników przymusowych, jeńców wojennych oraz więźniów obozu koncentracyjnego. Kwaterowano ich w obozach wokół Hydrierwerke. Łącznie pracowało na terenie niemieckich zakładów około 35 tysięcy więźniów. Ocenia się, że w czasie II wojny światowej z głodu, chorób, wycieńczenia pracą oraz w wyniku okrucieństwa oprawców zginęło około 13 tysięcy ludzi, głównie Polaków.

Jedyne takie miejsce, które zwiedzisz

Obecnie ruiny fabryki hitlerowskiej fabryki benzyny syntetycznej są jedynym tego rodzaju obiektem udostępnionym turystom do zwiedzania. Jest to możliwe dzięki działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Polickiej Skarb, które organizuje darmowe, cotygodniowe wycieczki po ruinach fabryki oraz prowadzi Muzeum Historyczne Skarb. Pozostałe fabryki benzyny syntetycznej, wybudowane w okresie II wojny światowej są niedostępne dla turystów.

Informacja musi krążyć! Podziel się nią na:

Zostaw komentarz