Urodziny Szczecina na Różance

Gigantyczny tort, występy zespołów wokalnych i tanecznych, warsztaty dla dzieci, wystawy oraz wyjątkowa potańcówka – to atrakcje przygotowane z okazji urodzin miasta, podczas których 8 lipca w Ogrodzie Różanym będziemy świętować Dzień Pionierów Miasta Szczecina.

PROGRAM:

Koncerty (godz. 12.00 – 15.30)

  • Dziecięcy Chór Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Don Diri Don

Chór został założony w 1990 roku i jest prowadzony do dziś przez prof. Dariusza Dyczewskiego.  Don Diri Don koncertował w całej Polsce oraz m.in.: w Austrii, Izraelu, Chinach, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Wenezueli i Malezji. W repertuarze zespołu znajdują się utwory od renesansu po współczesność, od muzyki klasycznej po przeboje muzyki rozrywkowej.

  • Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej KRĄG

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej "Krąg" powstał w 1969 roku. Jego twórca, choreografem i kierownikiem była Dobrosława Słupińska. Zespół ma w repertuarze polskie tańce narodowe, a także tańce i przyśpiewki z okolic: Łowicza, Lublina, Krakowa i Rzeszowa oraz Kaszub, Kurpi Zielonych, Śląska, Spisza i Nowego Sącza.  Ideą przewodnią tworzenia programu artystycznego Zespołu jest przybliżenie odbiorcy elementów polskiego folkloru w formie zbliżonej do autentyku.

  • Seet Four

Kwartet wokalny "Sweet Four” ("Słodka Czwórka”) śpiewający a cappella został założony przez członków szczecińskich zespołów artystycznych w czerwcu 1991 roku. Grupa kultywuje tradycje śpiewacze okresu międzywojennego oraz powojennego XX wieku. Jest kontynuatorem twórczości ówczesnych rewelersów takich jak: Chór Dana, Chór Juranda, Chór Czejanda oraz Comedian Harmonists, wykonując ich największe przeboje.

Tort urodzinowy (godz. 12.00)
Tegoroczny tort urodzinowy będzie ważył 200 kg!

RÓŻNKA DZIECIOM – Warsztaty twórcze (godz. 12.00-16.00)
"Polski folklor tradycyjna muzyka, taniec i śpiew”. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z historią polskiej muzyki, zainspirowanej polskim folklorem. W programie warsztaty wokalne, pokaz i nauka polskich tańców ludowych oraz wspólne śpiewanie polskich piosenek. Warsztaty poprowadzi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej KRĄG.

"Legendy Pomorza Zachodniego” – warsztaty z autorkami książki dla dzieci "Sydonia von Borcke". Warsztaty zostaną przeprowadzone przez Małgorzatę Dudę, autorkę tekstu oraz z Paulinę Kaszubę, ilustratorkę.

Ponadto urodzinowe animacje – bańki, plątanie figurek z balonów, konkursy, zabawy i animacje teatralne przygotowane przez Malinowe Marzenie.

Polska – znaki szczególne
W dniu 8 lipca podczas "Dnia Pionierów Miasta Szczecina” rozpocznie się projekt dotyczący polskich charakterystycznych "znaków" w kulturze, historii, kuchni, wzornictwie –  projekt, który jest procesem kulturalno-edukacyjnego poszukiwania – przeznaczonym do realizacji w przestrzeni i atmosferze łączącej pokolenia. Więcej o projekcie na www.saa.pl

Na Różance odbędą się wokalno – instrumentalne warsztaty DŹWIĘKI POLSKI, które poprowadzi Rafał Krzanowski z Akadami Sztuki w Szczecinie. Tutaj na różnych instrumentach począwszy od grzebieni, grzechotek, dzwoneczków zaaranżowana zostanie polska pieśń. Dodatkowo zadaniem dla Seniorów, będzie nauczenie dzieci słów piosenki.

Wystawy

  • "Herby  Szczecina”
  • "Szczecin artystycznie”

Zaprezentowane zostaną wybrane prace studentów Akademii Sztuki z Wydziału Sztuk Wizualnych oraz profesorów tej uczelni, dotyczące tematyki Szczecina. Będą to plakaty, ilustracje, formy wydawnicze, które w interesujący wizualnie sposób opowiedzą o naszym mieście, jego mieszkańcach, zjawiskach jego dotyczących, wydarzeniach a także problemach.

Urodzinowa "Potańcówka” (godz. 16.00)   
Temat potańcówki: "Rzuć to wszystko co złe” (cytat z Wodeckiego)
Kolejna Potańcówka kręcić się będzie wokół przebojów z rodzimego podwórka. W świat najlepszej, polskiej muzyki porwą wszystkich DJ-e Kasia i Tomek. Nie zabraknie szlagierów ze złotej polskiej epoki lat 50-70,  ponadczasowej klasyki i hitów nieco bardziej nowoczesnych. Zatańczymy w deszczu baniek mydlanych do przebojów Kasi Sobczyk, Niemena, Skaldów, Andrzeja Zauchy i innych znanych lubianych. Z nowszych przebojów usłyszeć będzie można utwory Dawida Podsiało czy odświeżone przeboje Zbigniewa Wodeckiego. Na liście znajdzie się także muzyka nawiązująca do naszego pięknego Miasta (m.in. Filipinki). Dla najlepiej przebranych i tańczących par niespodzianki.

Informacja musi krążyć! Podziel się nią na: