Piknik Skandynawski

Jak wyglądało życie Wikingów? Co wyróżnia flagi państw skandynawskich i z czego składają się najsłynniejsze szwedzkie potrawy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć podczas kolejnego Pikniku Skandynawskiego, który odbędzie się w dniach 18 – 19 maja
w Alei Kwiatowej.

Piknik Skandynawski zakończy obchody Dni Skandynawskich w Szczecinie. Przez weekend za sprawą Alei Kwiatowej przeniesiemy się do Krajów Nordyckich. Na odwiedzających czekać będzie wiele atrakcji, które przybliżą szczecinianom kulturę krajów takich jak Szwecja, Norwegia czy Dania. Na miłośników skandynawskiej literatury czekać będzie specjalny Strefa Czytelniana, gdzie w przytulnym, skandynawskim wnętrzu bajki dzieciom będzie czytał duszek Ciepluszek; a rodzicie będą mogli zrelaksować się przy skandynawskich kryminałach. W trakcie Pikniku będzie można odwiedzić także stoisko studentów skandynawistyki i podszlifować nieco języki obce.

W sobotę do Szczecina przypłynie sama Pipi Pończoszanka, która zawładnie naszą sceną i opowie o swoich dalekomorskich przygodach. Specjalnie dla nas Pipi sprowadzi także Wikingów, z którymi dzieci będą mogły spotkać się podczas interaktywnej bajki. Wspólnie z rudowłosą bohaterką najmłodsi stworzą flagi krajów skandynawskich oraz zatańczą zumbę, którą poprowadzi…renifer!

Niedziela zapowiada się bardzo kulinarnie. Przez cały dzień będziemy gotować skandynawskie przysmaki. W menu: Rulla Med Sill – pszenne bułki ze śledziem; Kottbullar – tradycyjne szwedzkie klopsiki oraz Risgrynsgrot – skandynawski pudding z cynamonem i migdałami. Po pysznej strawie przyjdzie czas na prezentację uzbrojenia i strojów z wczesnego średniowiecza, opowieści o życiu średniowiecznych wojów oraz pokazy ich walk, oczywiście w pełnym uzbrojeniu. Tego dnia dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach klejenia koników szwedzkich i nauczą się zaplatania wikińskich warkoczyków.

Ponadto w Alei Kwiatowej zaprezentują się wystawcy ze skandynawskimi ofertami.

Piknik Skandynawski będzie trwał 18 i 19 maja w godzinach 11:00 – 17:00.