Jubileuszowy 40. Półmaraton Szczecin

25. sierpnia po raz 40. ulicami Szczecina przebiegnie półmaraton! Ten okrągły jubileusz z pewnością sprawi, że bieg ten będzie inny niż wszystkie. Będzie to wielkie biegowe święto Szczecina.

O historii biegu

Wszystko zaczęło się od 1980 roku kiedy to wystartowała Szczecińska Dwudziestka, która doczekała się jubileuszowych 20-tu edycji. W 2000 roku impreza przekształciła się w Szczeciński Półmaraton Gryfa, którego Dyrektorem został Jerzy Skarżyński. Jerzy Skarżyński uzasadniał zmianę formy i nazwy biegu w następujących słowach: „ Można to było zrobić już przed pięcioma, sześcioma laty, gdyż od takiego czasu dystans 20 km przestał być  dystansem klasycznym. Teraz mistrzostwa świata i  Polski odbywają się na dystansie półmaratonu. Jako organizatorzy biegu przeczekaliśmy jednak do jubileuszu 20-tej edycji, by w podniosłej atmosferze „pochować” Szczecińską Dwudziestkę, a potem ożywić coś  nowego, ale na gruncie 20-letnich już doświadczeń”. Nowe wcielenie tradycyjnego biegu, który na trwale zapisał się w kalendarzu imprez sportowych miasta otrzymał kolejny numer imprezy czyli 21 edycję. Rekord Szczecińskiej Dwudziestki należy do Leszka Bebło ze Szczecina, który w 1996 roku zajął 2 miejsce za Kenijczykiem Wilsonem Musto uzyskawszy wynik 59:20, który do dzisiaj nie został poprawiony. Rekordzistami tej imprezy są również Ewa Wrzosek z Pyrzyc oraz Jerzy Skarżyński, którzy w latach 80-tych XX wieku aż sześciokrotnie zwyciężali w Szczecińskiej Dwudziestce.

W inauguracyjnym Szczecińskim Półmaratonie Gryfa  w 2000 roku zwyciężyli: Ukrainka Natalia Bierkut (1:13:13) oraz Rosjanin Dimitrij Kapitonov (1:03:47). Ciekawostką jest to, ze wystartowało wtedy 13 kobiet i 179 mężczyzn oraz 12 uczestników na wózkach inwalidzkich.

Obecnie PKO Półmaraton Szczecin to ponad 3,5 tysiąca uczestników na dwóch dystansach: półmaratonu i biegu na 10 km oraz ponad 600 dzieci w towarzyszącym biegu dla dzieci BIEG PIRATA.

Wybierz dystans podczas biegu

W tym roku organizatorzy biegu, Stowarzyszenie K2 partners, wprowadzili nowość dotyczącą wyboru długości trasy. Jak wiadomo, półmaratonowi towarzyszy zawsze bieg na 10 km. Do tej pory dystans należało zadeklarować w momencie zapisu na bieg. W tym roku jednak prowadzona jest jedna rejestracja, a decyzję o wyborze dystansu: 10 km lub 21 km będzie można wybrać w trakcie biegu, skręcając na trasie w odpowiednim dla danego dystansu kierunku.

Trasa

W tym roku trasa została jedynie nieznacznie zmieniona względem lat poprzednich z uwagi na trwające remonty.

Kliknij na mapę aby powiększyć

Opłaty

Wysokość opłaty startowej zależy od czasu kiedy uczestnik otrzyma swój numer startowy, który nadawany jest w chwili opłacenia pakietu. Tabela opłat wygląda następująco:

Numery startoweOpłata startowa
11-4040 zł
41-44064 zł
441-144084 zł
1441-244094 zł
2441-3440114 zł
3441-4000124 zł

Medal

Organizatorzy Półmaratonu Szczecin przyzwyczaili już wszystkich do marynistycznych nawiązań zarówno na koszulkach jak i medalach. W tym roku nie będzie inaczej i medal, który otrzyma każdy na mecie nie tylko nawiązuje do tematyki morskiej, ale także zawiera miniatury najbardziej charakterystycznych dla Szczecina miejsc.

Medal 40. Półmaratonu Szczecin

Więcej informacji oraz zapisy na stronie www.halfmarathon.szczecin.pl

Informacja musi krążyć! Podziel się nią na:

Zostaw komentarz