Wielki tenis w Szczecinie

To już dwudziesta trzecia edycja naszego turnieju, czyli najstarszej i największej zawodowej imprezy tenisowej w Polsce! Odbędzie się – podobnie jak dwadzieścia dwie poprzednie – na ziemnych kortach przy al. Wojska Polskiego 127 w Szczecinie. Turniej główny, który poprzedzą eliminacje (12-14 września), tym razem zostanie rozegrany w dniach 14-20 września 2015.

Pekao Szczecin Open 2015 to licencjonowana impreza ATP (Stowarzyszenia Zawodowych Tenisistów), co zobowiązuje zarówno organizatorów, jak i samych graczy. Turniej należy do elitarnej grupy rozgrywek ATP, a jego głównymi Sponsorami są Bank Pekao SA i Miasto Szczecin.

Od lat nieprzeciętny poziom szczecińskiego turnieju sprawia, że z powodzeniem można porównywać go z imprezami ATP. Gościliśmy u nas między innymi Nikołaja Dawidienkę, Nicolasa Massu, Juana Ignacio Chelę (wszyscy wygrywali w Szczecinie) oraz Davida Ferrera, Gaela Monfilsa, Richarda Gasqueta i Michaiła Jużnego. Byli też mistrzowie z Roland Garros – Juan Carlos Ferrero, Gaston Gaudio, Sergi Bruguera, Alex Corretja i Stan Wawrinka. Rok temu triumfował Dustin Brown – Niemiec jamajskiego pochodzenia, który w finale pokonał rodaka Jana-Lennarda Struffa.

Nas jednak przede wszystkim cieszą wspomnienia z trzech szczecińskich zwycięstw znakomitych deblistów Marcina Matkowskiego (w końcu szczecinianin!) i Mariusza Fyrstenberga, którzy okazali się najlepsi w latach 2001, 2003 i 2005. Tego typu sukces w stolicy Pomorza Zachodniego świętowali również Tomasz Bednarek z Mateuszem Kowalczykiem (2009) i Andriej Kapaś z Marcinem Gawronem (2011). Warto też wspomnieć, że swoje pierwsze kroki w dorosłym tenisie stawiał tu także Jerzy Janowicz – półfinalista Wimbledonu. Łodzianin dotarł do tej samej fazy w Szczecinie w roku 2008. Jego ostatni występ w naszym turnieju (ćwierćfinał w sezonie 2012) był jednym z ostatnich przystanków przed pamiętnym sukcesem i dotarciem do finału w paryskiej hali Bercy podczas turnieju z serii Masters 1000.

Ale nie tylko tenis decyduje o tym, że Pekao Szczecin Open to turniej z charakterem. Urok stanowią ocienione korty przy Alei Wojska Polskiego w willowej dzielnicy Szczecina, a także mecze dnia rozgrywane przy sztucznym świetle (w dniach 14-19 września o 19:00 na korcie centralnym). Za dnia jest granie na korcie, wieczorem – na koncertach festiwalu muzycznego. To również dlatego turniej dostał prestiżowe wyróżnienie Challenger Award, nagrodę ATP i ITF dla najlepszego męskiego challengera na świecie.

Turniej ma rangę 150 tysięcy dolarów, co oznacza 125 tysięcy dolarów w puli nagród dla zawodników oraz hospitality, czyli bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie dla graczy. W zawodach bierze udział 64 tenisistów: 32 walczy w eliminacjach o cztery miejsca w turnieju głównym. W głównej drabince rywalizuje 32 (w tym czterech z „dzikimi kartami”). W turnieju uczestniczy także 16 par deblowych (w tym trzy pary z „dzikimi kartami”).

Turniej artystów: 18 – 20 września

Impreza, która od lat przyciąga na szczeciński obiekt znakomitości sceny i – jak się okazuje – także kortu. To najważniejszy turniej artystów w naszym kraju. Emocje ogromne, zaangażowanie pełne jak u zawodowców, ale czas na zabawę i żarty też się znajdzie. Tak wyglądają trzy dni na kortach, na których aktorzy, muzycy i satyrycy uganiają się za piłką. Wszystko wieńczy wielki finał w niedzielę tuż przed decydującą rozgrywką Pekao Szczecin Open.

Na szczecińskich kortach gościli już między innymi: Urszula Dudziak, Mika Urbaniak, Michał Milowicz, Karol Strasburger, Jan Englert, Marcin Daniec, Tomasz Bednarek, Piotr Gąsowski, Krzysztof Wakuliński, Zbigniew Górny, Henryk Sawka, Leszek Malinowski, Przemysław Sadowski i Robert Janowski.

Ubiegłoroczny turniej wygrał Jacek „Mezo” Mejer po finałowym zwycięstwie nad Łukaszem Pietschem.

Pełna lista zawodników Netto Cup 2015 zostanie opublikowana do 18 września 2015 roku.

Bilety

Ceny jednodniowych biletów normalnych wynoszą odpowiednio 10 zł (14-16.09), 20 zł (17-18.09) oraz 40 zł (19-20.09). Istnieje również możliwość nabycia karnetu na cały turniej w cenie 120 zł (70 zł ulgowy).

Bilety i karnety do nabycia są na kortach przy al. Wojska Polskiego rónież w trakcie trwania turnieju.

Więcej informacji na oficjalnej stronie turnieju www.pekaoszczecinopen.pl

Informacja musi krążyć! Podziel się nią na:

Zostaw komentarz